Eczacıbaşı Spor Kulübü

Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün temelleri 1950’lerde atılmıştır. İlk olarak futbol, tenis ve bazı farklı spor etkinliklerinin Eczacıbaşı Holding bünyesinde oynanması ile başlamıştır. Eczacıbaşı profesyonel hayatına 1966 yılında Nejat Eczacıbaşı ve Şakir Eczacıbaşı tarafından kurulan Eczacıbaşı Spor Kulübü’nü kurması ile başlamıştır.

Eczacıbaşı Spor Kulübü 1967 yılında Federasyona üye oldu. Federasyona üye olduktan sonra basketbol, masa tenisi ve voleybol üzerine yoğunlaştı. Özellikle voleybol alanında Türkiye’yi dünyaya tanıtmıştır. Türkiye’de bulunan takımlar o dönem karmaşık bir voleybol oynarken Eczacıbaşı Spor Kulübü, Türkiye ekolünü ortaya çıkarmıştır. Bu olaydan sonra Türkiye’de bulunan diğer voleybol takımları Eczacıbaşı’nın oyun tarzını örnek almıştır.

Kulüp masa tenisinde, satrançta, voleybolda, basketbolda birçok kupa kazanmıştır. 1992 yılında basketbol takımı, 1996 yılında 12 kez Erkekler Birinci Lig şampiyonu olan erkek voleybol takımını feshetmişlerdir. Günümüzde ise tamamen kadın voleyboluna yönelmişlerdir.

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı 1966 yılında kurulmuştur. 1968 yılında İstanbul Ligi’ne katılmıştır. 1970-1971 yılında Türkiye üçüncüsü olmuşlardır. 1972 yılında ise Türkiye ikinciliği kazanmışlardır. 1972-1973 sezonundan sonra 17 kez üstüste Türkiye şampiyonu olmuşlardır.

1999 yılında Avrupa Kupa Galipler Kupası’nı kazanmıştır. Böylece Türkiye’ye ilk Avrupa Şampiyonluğunu getirmişlerdir. 2015 yılında Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmuşlardır. 2015 ve 2016 yıllarında iki kez Dünya Kulüpler Şampiyonu olmuşlardır.

Eczacıbaşı İnternet Sitesi: www.eczacibasisporkulubu.org.tr

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

Pin It on Pinterest