Hentbol Nedir?

Hentbol 7’şer kişilik iki takımdan oluşan toplam 14 kişi ile oynanan bir takım sporudur. 7 kişilik takımda 6 kişi sahada bir kişi kalede oynamaktadır. Oyun süresi 60 dakika’dır ve 30’ar dakikadan iki devreden oluştur. Devre arası 30 dakikadır.

Hentbol 19. yüzyılın ortalarına doğru ortaya çıkmıştır. Danimarkalı bir beden eğitimi öğretmeni 1948 yılında Ortrup’ta bulunan okulda Handball spiel ismini verdiği bir oyun oynatmaya başlamıştı.  İlk yıllarda futbol stadyumlarında 11 kişilik iki takım ile çim üzerinde oynanmaktaydı. 1950’lerden sonra yavaş yavaş bir salon sporu haline gelmiştir. Ancak Hentbolun gerçek yapısını kuran isim Max Heiser olmuştur. Bir Alman olan Heiser bu oyunun gerçek yapısını kuran ilk kişi olmuştur.

Oyunun Amacı ve Kuralları

Hentbol elle oynanan bir salon sporudur. Oyunun amacı 60 dakika içerisinde rakibinden daha fazla gol atmaktır. Eğer oyuncu topu rakip kaleye sokarsa gol atmış olur. Oyuncular topu elle tutabilir, yumruklayabilir. Topa dizden aşağıdaki bölümle dokunmak yasaktır. Sadece kaleci topa vücudunun her yeri ile dokunabilir. Bir oyuncu topu elinde sadece 3 saniye tutabilmektedir ve topla en fazla 3 adım atabilir. Oyuncular topu sürerken iki kez tutabilirler. Ancak tuttuktan üç saniye sonra elinden çıkarmak zorundadır ve top elindeyken en fazla 3 adım atılır. 60 dakikalık maç 2 hakem tarafından yönetilmektedir.  

60 dakika sonunda en fazla gol atan takım kazanır. Galibiyette 2 puan, beraberlikte 1 puan alınır. Oyunda bulunan ceza sahasına kaleci dışında kimse giremez. Rakibe yapılan hafif temaslar haricinde yapılan temaslar 2 dakikalık oyundan çıkma cezası alır. Ayrıca ceza alan oyuncunun yerine kimse giremez.

Sahanın uzunluğu 40 metre genişliği 20 metredir. Kaleye 9 metre uzaklığında bulunan kesik çizgiler serbest atış çizgisidir. Fauller bu çizgiden kullanılmaktadır. Fauller kullanılırken oyuncular bu alnın dışında durmalıdır. Kale sahası atış halinde bulunan oyuncuya yapılan fauller ya da kale atışını kale sahası içinde engelleyen savunma oyuncuları varsa penaltı kararı verilir. Penaltı atışı kalenin 7 metre karşısından yapılmaktadır ve bu atışa 7 metre atışı denmektedir.

Maça iki takım 7 kişilik kadro ile çıkar. Bunların 6’sı oyuncu ve biri de kalecidir. Kenarda ise 7 yedek oyuncu bulunmaktadır. Oyun süresi boyunca sınırsız değişiklik yapılabilir. Maç para atışı ile başlar. Para atışını kazanan takım topu ya da kaleyi seçer. Topun çevresi kadınlarda 54-56 cm’dir, ağırlığı ise 325-400 gramdır. Erkeklerde ise topun çevresi 58-60 cm, ağırlığı ise 425-475 gramdır.

Diğer Yaşlar İçin Oynama Süreleri

Maç süresi 16 yaş üstü takımlar için 30’ar dakikadan oluşan 2 devre, toplam 60 dakikadır.  12-16 yaş arası hentbol maçları 25 dakikalık 2 devreden oluşur. 8-12 yaş arası için ise devre süresi 20 dakikadır. Uluslararası federasyonlar devre arası için kendi kurallarını koymaktadır. Ancak bu süre en fazla 15 dakika olmaktadır.

Bir kazananın olması gereken müsabakalarda normal oyun süresi olan 60 dakika bittikten sonra uzatmalar oynanır. Daha sonra 5 dakika ara verilir ve sonrasında 5’er dakikalık 2 uzatma devresi oynanır ve 1 dakika devre arası verilir. Eşitlik tekrardan bozulmaz ise her takım 5’er adet 7 metre atışı yapar. Eşitlik bozulana kadar bu atışlar devam eder.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

Pin It on Pinterest