Voleybol Nedir?

Voleybol altı kişilik iki takım ile oynanmaktadır. Voleybol file ile ortadan ikiye bölünmüş bir oyun alanında top ile oynanır. Oyunun amacı ise topu filenin üzerinden geçirip rakip takımın oyun alanında topu yere değdirmektir. Takımlar top kendi yarı alanına geçtikten sonra en fazla 3 kez değebilmektedir. Ancak blok teması olursa blok teması ile en fazla 4 kez değme hakları vardır. Saha uzunluğu 19 metreye 8 metredir. Erkeklerde file yüksekliği 2.43 m, kadınlarda 2.24 m’dir.

Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybol 6 kişilik iki takımdan oluşan 12 kişi ile oynanır. Oyun servis atışı ile başlar. Servisi kullanan kişi top rakip alana göndermelidir. Servis kullanıldıktan sonra top kendi yarı alanında kalır ise sayı rakibe geçmektedir. Hakem düdüğü çalıktan sonra 8 saniye içerisinde servis kullanılmalıdır. Yoksa hem sayı hem de servis kullanım hakkı rakibe geçer.

Top yere değene kadar, bir oyuncu hata yapana kadar ya da topun harice gitmesine kadar devam eder. Voleybolda topun havada kaldığı süreye ‘’rally’’ denir. Bu rallyi kazan takım bir sayı ve servis kullanım hakkı kazanır.

Bir seti kazanmak için bir takımın 25 sayı alması gerekmektedir. Maçı kazanmak için ise 3 set kazanılmalıdır. Bir setin kazanılması için iki takım arasındaki fark en az 2 sayı olmalıdır. Yani 24-24 olan bir seti kazanmak için 26-24 skor olmalıdır. Bu sayı her beraberlikte uzamakta ve iki fark olana kadar devam etmektedir. Bir takım 3 set kazandığı zaman maç biter. Setlerde 2-2’lik beraberlik var ise beşinci set oynanır ve bu set 15 sayıda biter.

Ceza Sistemi

Bir oyuncu sarı kart alır ise oyuncu uyarılmış olur. Kırmızı kart alır ise bulunmuş olduğu takım bir sayı cezası alır. Servis kırmızı kart alınır ise servis hakkı rakip takıma geçer. Sarı kart ve kırımızı beraber farklı ellerde gösterilirse oyuncu o set boyunca oyundan çıkar ve ceza sandalyesinde oturur. Hakem sarı ve kırmızı kartı aynı elinde beraber gösterirse oyuncu o müsabakadan diskalifiye edilir.

Voleybol Oyun Alanı

Oyun alanı 18 metreye 9 metreden oluşmaktadır. Ayrıca her yönden 3 metre serbest alana sahiptir. Oyun alanının üst kısmındaki serbest bölge her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Sahanın etrafındaki çizgiler 5 cm kalınlığındadır. Sahanın zemini düz ve yatay olmalıdır. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde voleybol oynanması yasaktır. Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık bir renkte olmalıdır. Saha zeminlerinin sert maddeden oluşturulması yasaktır.

File orta çizginin üzerinde düşey olarak yer almaktadır. Erkeklerde file yüksekliği 2.43 m, kadınlarda 2,24 m yüksekliğindedir. File 1 metre genişliğinde olmalıdır. Kareler 20 cm2 genişliğe sahiptir. Anten 1.80 metre uzunluğunda ve 10 cm çapındadır. Antenlerin 80 santimetrelik kısmı filenin üstünden devam etmektedir.

Oyuncular, Görevleri ve Pozisyonları

Pasör: Pasör smaçörlere pas kaldıran oyunculara pasör denmektedir. Pasörler ayrıca attıkları paslarla hücumun nereden yapılacağını seçer. Pasörlerin asıl amacı smaçörlere pas dağıtmaktır. Kötü pasta smaçöre daha fazla iş düşer. Pasörler oyun boyunca farklı alanlarda oynayabilirler.

Pasör Çaprazı:  Pasör çaprazı, oyun alanında pasörün çaprazında yer alır. Ortaya yardımcı olmakta ve pasörün yetişemediği toplara koşar, hücuma çıkar, blok yapar, yani oyundaki her alana koşmaktadır.

Smaçör: Smaçör bir hücum oyuncusudur. Filenin hemen arkasında bekleyerek gelen pasları rakip alana göndermeyi amaçlar. Ayrıca rakiplerden gelen smaçlara blok yapmaktadır.

Orta Oyuncu: Orta oyuncu 3 numaralı alanda oynar. Asıl görevi rakip alandan gelen her topa blok yapmaktır. Ayrıca diğer oyunculara blok yardımı yapmaktır. Genellikle uzun boylu ve atletik oyunculardan seçilmektedir.

Libero: Libero sahada takımından farklı ren giymektedir. Takımın altıncı oyuncusudur. Liberolar maç sırasında başka bir görevde kullanılmaz. Libero bir savunma oyuncusudur. Arka alanda parmak pas ya da manşet alabilmektedir. Ancak 3 metre içerisinde parmak pas alamaz.  Servis atılmadan önce, savunmada olan oyuncularından birisi ile yer değiştirebilir. Sadece arka alanda oynamaktadır. Oyun alanında sadece bir libero bulunabilir. Libero servis atamaz, blok yapamaz.

Pas Türleri

Uzun Pas: Genellikle 4 ve 2 numaralı oyunculara atılan yüksek pastır.

Kısa Pas: 3 numaralı oyunculara atılan paslardır. Hızlı bir şekilde hücum yapılmasını sağlar. Amaç karşı takımın savunması yerleşmeden hücum etmektir. 3 çeşidi vardır. Bunlar erken kısa, normal kısa, geç kısadır.

  • Erken Kısa: 3 numaralı oyuncu; top pasöre ulaşmadan önce hareketlenmekte ve pasör topla buluştuğu anda hava olur.
  • Geç Kısa: 3 numaralı oyuncu, top düşmeye başladığı anda vurur.
  • Normal Kısa: 3 numaralı oyuncu; top pasöre giderken hareketlenmektedir. Top pasörler buluştuğunda zıplamakta ve en yüksek noktada topa vurur.

Kurşun Pas: 2 ve 4 numaralı oyuncuların hücumunu hızlandırmak amacı taşımaktadır. Fileye paralel ya da file köşelerine doğru atılmaktadır.

Voleybol Kuralları

Voleybol topu çevresi 65-67 cm, ağırlığı ise 260-280 gram olmalıdır. İç basınç ise 0.30-0.325 kg/cm2’dir. Topun deri maddesi ya da renk kombinasyonunda FIVB standartlarına uyulması gerekmektedir. Oyuncuların herhangi bir sakatlığa neden olacak ya da avantaj sağlayacak bir şey giymesi yasaktır. Oyuncular gözlük ve lens takabilirler.

Bir takımın sayı elde edebileceği 3 yöntem vardır. Rakibin sahasına top değdiği zaman, rakibin kural hatası yapması durumunda ya da rakibin ihtar alması durumunda sayı alınabilir.  Bir set 25 sayıda biter ancak bunun için rakip ile arada en az 2 sayı fark olmalıdır. 25-24 olan durumlarda 2 fark oluşana kadar oyun devam etmektedir. 3 set kazanan takım maçı kazanmış olur. 2-2’lik eşitlik durumunda beşinci set oynanmaktadır. Bu sette 15 olan takım kazanır, ancak 2 fark kuralı burada da geçerlidir. Her takımda 6 oyuncu bulunur. Bir sette en fazla 6 değişiklik hakkı ve 2 mola hakkı verilir.

Oyunun başında kura atışı yapılır. Kurayı kazanan takıma iki seçenek verilir. Bu seçenekler ilk servisi kullanmak ya da sahayı seçmektir.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

Pin It on Pinterest