Voleybolun Kısa Tarihi

Voleybol 1895 yılında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan ve Genç Erkekler Hristiyan Birliği (YMCA) kulübünde çalışan beden eğitimi William G. Morgan tarafından tasarlandı. William Morgan basketbol, tenis, hentbol ve beysbolu harmanlayarak bir oyun geliştirmeyi amaçlamıştı. Morgan bu oyuna ‘’mintonette’’ adını vermişti. Morgan’ın yeni bulduğu bu oyun ‘’topu yere düşürmeden karşı tarafa atmak’’  olarak tanımlanmaktaydı. Oyunun bu gün ki adını Profesör Albert Halstead vermiştir.

1900 yılında oyun için özel toplar yaratılmıştır. 1916 yılında hücuma dönük olarak pas ve smaç organizasyonu tanıtılmıştır. 1917 yılında set sayıları 15 olarak değiştirilmiştir. Bu sayı daha önceden 21’di. 1920 yılında 3 vuruş kuralı eklenmiştir.

Halstead bu oyun için ‘’volley Ball’’ adını önermişti. Vole futbolda ve teniste geçen bir terimdir. Futbolda topa yere değmeden vurma anlamına gelmektedir. Bu isim oyun ile uygun olduğundan birçok kişi tarafından çok çabuk benimsenmiştir. ‘’volley ball’’ ismi 1952 yılında birleştirilerek ‘’volleyball’’ olmuştur.

ABD kısa sürede yayılan voleybol, I. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri askerleri tarafından Avrupa’ya taşındı. Voleybol 1947 yılına kadar bağımsız bir şekilde ilerlemekteydi. 1947 yılında Paris’te Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kurulmuştur. Bu kurumun merkezi Lozan’da bulunmaktadır.

1948 yılında ilk kez 2 kişilik sahil turnuvası düzenlendi. 1949 yılında ilk erkekler Dünya Şampiyonası (FIVB) oynanmıştır. Bu kupayı turnuvanın gerçekleştiği ülke olan Çekoslovakya kazanmıştır. 1952 yılında ise ilk kadınlar Dünya Şampiyonası Moskova’da oynanmıştır. Bu şampiyonluğu ise Sovyetler Birliği kazanmıştır.  1964 yılında voleybol Tokyo Olimpiyatlarına eklenmiştir. 1983 yılında Profesyonel voleybol birliği kurulmuştur. 1986 yılında ise Bayanlar Profesyonel ligi kurulmuştur. 1990 yılında Dünya Ligi oluşturulmuştur.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

Pin It on Pinterest